Hanna Paulsberg – Sanger om å høre til
Personlige tolkninger av tidløse melodier
- Lørdag 2. mai 2026
- 20.00
- 18 år. Dørene åpner kl. 19.00
- 360/310/260
Keith Jarret's Belonging revisited by Norway's finest!
Norges beste jazzmusikere utforsker musikken og tidsånden fra tiden rundt ECM-platene til Keith Jarrets European Quartet! Dette prosjektet startet som en bestilling fra Oslo Jazzfestival 2024, til markeringen av at det var 50 år siden Keith Jarretts legendariske Belonging-plate ble spilt inn i Oslo. Konserten ble en stor suksess med fulle hus og varme tilbakemeldinger.
Nå vender kvartetten tilbake med en utvidet versjon som utforsker mer av musikken til Jarrett/Garbarek/Danielsson/Christensen – i egne, personlige tolkninger av disse tidløse melodiene.
Belonging er et ikonisk jazzalbum av Keith Jarrett, utgitt i 1974 på ECM Records. Plata ble spilt inn i Arne Bendiksen Studio i Oslo, og markerer starten på Jarretts såkalte “European Quartet” – med Jan Garbarek, saksofon, Palle Danielsson, bass og Jon Christensen på trommer. Albumet regnes som en milepæl i både Jarretts og Garbareks karrierer, og som en nøkkelutgivelse i ECMs karakteristiske “nordiske” lydunivers: lyrisk, åpent, melodisk og med stor romfølelse.
Noen av de mest kjente sporene er “Long as You Know You’re Living Yours”, “Belonging”, “Blossom” og “The Windup”. Plata fikk strålende kritikker og har hatt varig innflytelse på europeisk jazz, ikke minst i Norge hvor den ble innspilt, og Garbarek og Christensens sterke bidrag til lydbildet.
Hanna Paulsberg – saksofon, Vigleik Storaas – piano, Trygve Fiske – bass, Hans Hulbækmo – trommer
Foto: Oslojazz/Toril Bakke
Her er originalen:


